Oscar.jpg

Best Picture:

“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Green Book”
“Roma”
“A Star Is Born”
“Vice”

Lead Actor:

Christian Bale, “Vice”
Bradley Cooper, “A Star Is Born”
Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen, “Green Book”

Lead Actress:

Yalitza Aparicio, “Roma”

Glenn Close, “The Wife”
Olivia Colman, “The Favourite”
Lady Gaga, “A Star Is Born”
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Supporting Actor:

Mahershala Ali, “Green Book”
Adam Driver, “BlacKkKlansman”
Sam Elliott, “A Star Is Born”
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
Sam Rockwell, “Vice”

Supporting Actress:

Amy Adams, “Vice”
Marina de Tavira, “Roma”
Regina King, “If Beale Street Could Talk”
Emma Stone, “The Favourite”
Rachel Weisz, “The Favourite”

Director:

Spike Lee, “BlacKkKlansman”
Pawel Pawlikowski, “Cold War”
Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
Alfonso Cuarón, “Roma”
Adam McKay, “Vice”

Animated Feature:

“Incredibles 2,” Brad Bird
“Isle of Dogs,” Wes Anderson
“Mirai,” Mamoru Hosoda
“Ralph Breaks the Internet,” Rich Moore, Phil Johnston
“Spider-Man: Into the Spider-Verse,” Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Animated Short:

“Animal Behaviour,” Alison Snowden, David Fine
“Bao,” Domee Shi
“Late Afternoon,” Louise Bagnall
“One Small Step,” Andrew Chesworth, Bobby Pontillas
“Weekends,” Trevor Jimenez

Adapted Screenplay:

“The Ballad of Buster Scruggs,” Joel Coen , Ethan Coen
“BlacKkKlansman,” Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee
“Can You Ever Forgive Me?,” Nicole Holofcener and Jeff Whitty
“If Beale Street Could Talk,” Barry Jenkins
“A Star Is Born,” Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Screenplay:

“The Favourite,” Deborah Davis, Tony McNamara
“First Reformed,” Paul Schrader
“Green Book,” Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
“Roma,” Alfonso Cuarón
“Vice,” Adam McKay

Cinematography:

“Cold War,” Lukasz Zal
“The Favourite,” Robbie Ryan
“Never Look Away,” Caleb Deschanel
“Roma,” Alfonso Cuarón
“A Star Is Born,” Matthew Libatique

Best Documentary Feature:

“Free Solo,” Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
“Hale County This Morning, This Evening,” RaMell Ross
“Minding the Gap,” Bing Liu
“Of Fathers and Sons,” Talal Derki
“RBG,” Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject:

“Black Sheep,” Ed Perkins
“End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
“Lifeboat,” Skye Fitzgerald
“A Night at the Garden,” Marshall Curry
“Period. End of Sentence.,” Rayka Zehtabchi

Best Live Action Short Film: 
“Detainment,” Vincent Lambe
“Fauve,” Jeremy Comte
“Marguerite,” Marianne Farley
“Mother,” Rodrigo Sorogoyen
“Skin,” Guy Nattiv

Best Foreign Language Film:

“Capernaum” (Lebanon)
“Cold War” (Poland)
“Never Look Away” (Germany)
“Roma” (Mexico)
“Shoplifters” (Japan)

Film Editing:

“BlacKkKlansman,” Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody,” John Ottman
“Green Book,” Patrick J. Don Vito
“The Favourite,” Yorgos Mavropsaridis
“Vice,” Hank Corwin

Sound Editing:

“Black Panther,” Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
“Bohemian Rhapsody,” John Warhurst
“First Man,” Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
“A Quiet Place,” Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
“Roma,” Sergio Diaz, Skip Lievsay

Sound Mixing:

“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“First Man”
“Roma”
“A Star Is Born”

Production Design:

“Black Panther,” Hannah Beachler
“First Man,” Nathan Crowley, Kathy Lucas
“The Favourite,” Fiona Crombie, Alice Felton
“Mary Poppins Returns,” John Myhre, Gordon Sim
“Roma,” Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Original Score:

“BlacKkKlansman,” Terence Blanchard
“Black Panther,” Ludwig Goransson
“If Beale Street Could Talk,” Nicholas Britell
“Isle of Dogs,” Alexandre Desplat
“Mary Poppins Returns,” Marc Shaiman, Scott Wittman

Original Song:

“All The Stars” from “Black Panther” by Kendrick Lamar, SZA
“I’ll Fight” from “RBG” by Diane Warren, Jennifer Hudson
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns” by Marc Shaiman, Scott Wittman
“Shallow” from “A Star Is Born” by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt and Benjamin Rice
“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” from “The Ballad of Buster Scruggs” by David Rawlings and Gillian Welch

Makeup and Hair:

“Border”
“Mary Queen of Scots”
“Vice”

Costume Design:

“The Ballad of Buster Scruggs,” Mary Zophres
“Black Panther,” Ruth E. Carter
“The Favourite,” Sandy Powell
“Mary Poppins Returns,” Sandy Powell
“Mary Queen of Scots,” Alexandra Byrne

Visual Effects:

“Avengers: Infinity War”
“Christopher Robin”
“First Man”
“Ready Player One”
“Solo: A Star Wars Story”









PGA Winners

pga.jpg

FILM

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

  • Green Book

Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

  • Won’t You Be My Neighbor?

Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

TELEVISION

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama:

  • The Americans (Season 6)

Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy:

  • The Marvelous Mrs. Maisel (Season 2)

Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

  • The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story (Season 2)

Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

  • Fahrenheit 451

Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 11, Season 12)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:


Last Week Tonight with John Oliver (Season 5)

Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton, Jeremy Tchaban

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

  • RuPaul’s Drag Race (Season 10)

Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, RuPaul Charles, Mandy Salangsang, Steven Corfe, Bruce McCoy, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, Jen Passovoy, Lisa Steele

SHORT

The Award for Outstanding Short-Form Program:

  • Comedians in Cars Getting Coffee (Season 5)

  • The Award for Outstanding Sports Program:

    • Being Serena (Season 1)

    The Award for Outstanding Children’s Program:

    • Sesame Street (Season 48)

    SPECIAL AWARDS

    Milestone Award: Toby Emmerich
    Stanley Kramer Award: Jane Fonda
    Visionary Award: Kenya Barris
    David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures: Kevin Feige
    Norman Lear Achievement Award in Television: Amy Sherman-Palladino


critics-choice-awards-ftr.jpg

Best Picture
“Black Panther”
“BlacKkKlansman”
“The Favourite”
“First Man”
“Green Book”
“If Beale Street Could Talk”
“Mary Poppins Returns”
“Roma” *WINNER
“A Star Is Born”
“Vice”

Best Actor
Christian Bale, “Vice” *WINNER
Bradley Cooper, “A Star Is Born”
Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
Ryan Gosling, “First Man”
Ethan Hawke, “First Reformed”
Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen – “Green Book”

Best Actress
Yalitza Aparicio, “Roma”
Emily Blunt, “Mary Poppins Returns”
Glenn Close, The Wife (TIE) *WINNER
Toni Collette, “Hereditary”
Olivia Colman, “The Favourite”
Lady Gaga, “A Star Is Born” (TIE) *WINNER
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”

Best Supporting Actor
Mahershala Ali, “Green Book” *WINNER
Timothée Chalamet, “Beautiful Boy”
Adam Driver, “”BlacKkKlansman””
Sam Elliott, “A Star Is Born”
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan, “Black Panther”

Best Supporting Actress
Amy Adams, “Vice”
Claire Foy, “First Man”
Nicole Kidman, “Boy Erased”
Regina King, “If Beale Street Could Talk” *WINNER
Emma Stone, “The Favourite”
Rachel Weisz, “The Favourite”

Best Young Actor/Actress
Elsie Fisher, “Eighth Grade” *WINNER
Thomasin McKenzie, “Leave No Trace”
Ed Oxenbould, “Wildlife”
Millicent Simmonds, “A Quiet Place”
Amandla Stenberg, “The Hate U Give”
Sunny Suljic, “Mid90s”

Best Acting Ensemble
“Black Panther”
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite” *WINNER
“Vice”
“Widows”

Best Director
Damien Chazelle, “First Man”
Bradley Cooper, “A Star Is Born”
Alfonso Cuarón, “Roma” *WINNER
Peter Farrelly, “Green Book”
Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
Spike Lee ,”BlacKkKlansman”
Adam McKay, “Vice”

Best Original Screenplay
Bo Burnham, “Eighth Grade”
Alfonso Cuarón, “Roma”
Deborah Davis and Tony McNamara, “The Favourite”
Adam McKay, “Vice”
Paul Schrader, “First Reformed” *WINNER
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, “Green Book”
Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski, “A Quiet Place”

Best Adapted Screenplay
Ryan Coogler, Joe Robert Cole, “Black Panther”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty, “Can You Ever Forgive Me?”
Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk” *WINNER
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters, “A Star Is Born”
Josh Singer, “First Man”
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee, “”BlacKkKlansman””

Best Cinematography
Alfonso Cuarón, “Roma” *WINNER
James Laxton, “If Beale Street Could Talk”
Matthew Libatique, “A Star Is Born”
Rachel Morrison, “Black Panther”
Robbie Ryan, “The Favourite”
Linus Sandgren, “First Man”

Best Production Design
Hannah Beachler, Jay Hart, “Black Panther” *WINNER
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez, “Roma”
Nelson Coates, Andrew Baseman, “Crazy Rich Asians”
Fiona Crombie, Alice Felton, “The Favourite”
Nathan Crowley, Kathy Lucas, “First Man”
John Myhre, Gordon Sim, “Mary Poppins Returns”

Best Editing
Jay Cassidy, “A Star Is Born”
Hank Corwin, “Vice”
Tom Cross, “First Man” *WINNER
Alfonso Cuarón, Adam Gough, “Roma”
Yorgos Mavropsaridis, “The Favourite”
Joe Walker, “Widows”

Best Costume Design
Alexandra Byrne, “Mary Queen of Scots”
Ruth Carter, “Black Panther” *WINNER
Julian Day, “Bohemian Rhapsody”
Sandy Powell, “The Favourite”
Sandy Powell, “Mary Poppins Returns”

Best Hair and Makeup
“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Mary Queen of Scots”
“Suspiria”
“Vice” *WINNER

Best Visual Effects
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther” *WINNER
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Mission: Impossible – Fallout”
“Ready Player One”

Best Animated Feature
“The Grinch”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse” *WINNER

Best Action Movie
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Deadpool 2”
“Mission: Impossible – Fallout” *WINNER
“Ready Player One”
“Widows”

Best Comedy
“Crazy Rich Asians” *WINNER
“Deadpool 2”
“The Death of Stalin”
“The Favourite”
“Game Night”
“Sorry to Bother You”

Best Actor in a Comedy
Christian Bale, “Vice” *WINNER
Jason Bateman, “Game Night”
Viggo Mortensen, “Green Book”
John C. Reilly, “Stan & Ollie”
Ryan Reynolds, “Deadpool 2”
Lakeith Stanfield, “Sorry to Bother You”

Best Actress in a Comedy
Emily Blunt, “Mary Poppins Returns”
Olivia Colman, “The Favourite” *WINNER
Elsie Fisher, “”Eighth Grade””
Rachel McAdams, “Game Night”
Charlize Theron, “Tully”
Constance Wu, “Crazy Rich Asians”

Best Sci-Fi or Horror Movie
“Annihilation”
“Halloween”
“Hereditary”
“A Quiet Place” *WINNER
“Suspiria”

Best Foreign Language Film
“Burning”
“Capernaum”
“Cold War”
“Roma” *WINNER
“Shoplifters”

Best Song
“All the Stars” from “Black Panther”
“Girl in the Movies” from “Dumplin'”
“I’ll Fight” from “RBG”
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
“Shallow” from “A Star Is Born” *WINNER
“Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns”

Best Score
Kris Bowers, “Green Book”
Nicholas Britell, “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat, “Isle of Dogs”
Ludwig Göransson, “Black Panther”
Justin Hurwitz, “First Man” *WINNER
Marc Shaiman, “Mary Poppins Returns”

TELEVISION CATEGORIES

Best Drama Series
“The Americans” *WINNER
“Better Call Saul”
“The Good Fight”
“Homecoming”
“Killing Eve”
“My Brilliant Friend”
“Pose”
“Succession”

Best Actor in a Drama Series
Freddie Highmore, “The Good Doctor”
Diego Luna, “Narcos: Mexico”
Richard Madden, “Bodyguard”
Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
Billy Porter, “Pose”
Matthew Rhys, “The Americans” *WINNER
Milo Ventimiglia, “This Is Us”

Best Actress in a Drama Series
Jodie Comer, “Killing Eve”
Maggie Gyllenhaal, “The Deuce”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
Sandra Oh, “Killing Eve” *WINNER
Elizabeth Olsen, “Sorry For Your Loss”
Julia Roberts, “Homecoming”
Keri Russell, “The Americans”

Best Supporting Actor in a Drama Series
Richard Cabral, “Mayans M.C.”
Asia Kate Dillon, “Billions”
Noah Emmerich, “The Americans” *WINNER
Justin Hartley, “This Is Us”
Matthew Macfadyen, “Succession”
Richard Schiff, “The Good Doctor”
Shea Whigham, “Homecoming”

Best Supporting Actress in a Drama Series
Dina Shihabi, “Jack Ryan”
Julia Garner, Ozark
Thandie Newton, Westworld *WINNER
Rhea Seehorn, “Better Call Saul”
Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
Holly Taylor, “The Americans”

Best Comedy Series
“Atlanta”
“Barry”
“The Good Place”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel” *WINNER
“The Middle”
“One Day at a Time”
“Schitt’s Creek”

Best Actor in a Comedy Series
Hank Azaria, “Brockmire”
Ted Danson, “The Good Place”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
Donald Glover, “Atlanta”
Bill Hader, “Barry” *WINNER
Jim Parsons, “The Big Bang Theory”
Andy Samberg, “Brooklyn Nine-Nine”

Best Actress in a Comedy Series
Rachel Bloom, “Crazy Ex-Girlfriend”
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel” *WINNER
Allison Janney, “Mom”
Justina Machado, “One Day at a Time”
Debra Messing, “Will & Grace”
Issa Rae, “Insecure”

Best Supporting Actor in a Comedy Series
William Jackson Harper, “The Good Place”
Sean Hayes, “Will & Grace”
Brian Tyree Henry, “Atlanta”
Nico Santos, “Superstore”
Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”
Henry Winkler, “Barry” *WINNER

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel” *WINNER
Betty Gilpin, “GLOW”
Laurie Metcalf, “The Conners”
Rita Moreno, “One Day at a Time”
Zoe Perry, “Young Sheldon”
Annie Potts, “Young Sheldon”
Miriam Shor, “Younger”

Best Limited Series
“A Very English Scandal”
“American Vandal”
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” *WINNER
“Escape at Dannemora”
“Genius: Picasso”
“Sharp Objects”

Best Movie Made for Television
“Icebox”
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” *WINNER
“King Lear”
“My Dinner with Hervé”
“Notes from the Field”
“The Tale”

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Antonio Banderas, “Genius: Picasso”
Darren Criss, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” *WINNER
Paul Dano, “Escape at Dannemora”
Benicio Del Toro, “Escape at Dannemora”
Hugh Grant, “A Very English Scandal”
John Legend, “Jesus Christ Superstar Live in Concert”

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Amy Adams, “Sharp Objects” (TIE) *WINNER
Patricia Arquette, “Escape at Dannemora” (TIE) *WINNER
Connie Britton, “Dirty John”
Carrie Coon, “The Sinner”
Laura Dern, “The Tale”
Anna Deavere Smith, “Notes From the Field”

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Brandon Victor Dixon, “Jesus Christ Superstar Live in Concert”
Eric Lange, “Escape at Dannemora”
Alex Rich, “Genius: Picasso”
Peter Sarsgaard, “The Looming Tower”
Finn Wittrock, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
Ben Whishaw, “A Very English Scandal” *WINNER

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Ellen Burstyn, “The Tale”
Patricia Clarkson, “Sharp Objects” *WINNER
Penelope Cruz, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
Julia Garner, “Dirty John”
Judith Light, “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”
Elizabeth Perkins, “Sharp Objects”

Best Animated Series
“Adventure Time”
“Archer”
“Bob’s Burgers”
“BoJack Horseman” *WINNER
“The Simpsons”
“South Park”

Golden Globe Winner

golden-globes-1483816829.jpg

Golden Globe Winner

2019

Best Motion Picture, Drama
Black Panther
BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
If Beale Street Could Talk
A Star Is Born

Best Motion Picture, Musical or Comedy
Crazy Rich Asians
The Favourite
Green Book
Mary Poppins Returns
Vice

Best Director, Motion Picture
Bradley Cooper, A Star Is Born
Alfonso Cuarón, Roma
Peter Farrelly, Green Book
Spike Lee, BlacKkKlansman
Adam McKay, Vice

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Drama
Bradley Cooper, A Star Is Born
Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
Lucas Hedges, Boy Erased
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
John David Washington, BlacKkKlansman

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Drama
Glenn Close, The Wife
Lady Gaga, A Star Is Born
Nicole Kidman, Destroyer
Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?
Rosamund Pike, A Private War

Best Performance by an Actor in a Motion Picture, Musical or Comedy
Christian Bale, Vice
Lin-Manuel Miranda, Mary Poppins Returns
Viggo Mortensen, Green Book
Robert Redford, The Old Man and the Gun
John C. Reilly, Stan & Ollie

Best Performance by an Actress in a Motion Picture, Musical or Comedy
Emily Blunt, Mary Poppins Returns
Olivia Colman, The Favourite
Elsie Fisher, Eighth Grade
Charlize Theron, Tully
Constance Wu, Crazy Rich Asians

Best Television Series, Drama
The Americans
Bodyguard
Homecoming
Killing Eve
Pose

Best Television Series, Musical or Comedy
Barry
The Good Place
Kidding
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel

Film Independent Spirit Awards 2018

spirit-awards-logo-featured.jpg

Spirit Award Nominations

by Kathia Woods

On Friday the nominations for the Spirit Awards were announced. There were some pleasant surprises amongst the nominees. If Beale Street Could Talk, Sorry to Bother You, Hereditary, and Roma were amongst the double nominees.

The directing category featured true diversity with three of the nominee's women and one African-American. Barry Jenkins for "If Beale Street Could Talk," Tamara Jenkins "Private Life," Lynne Ramsay "YouWere Never Really Here," and Debra Granik "Leave No Trace."

Regina King also received a best female lead nod for her role as Sharon in "If Beale Street Could Talk."

The other pleasant surprises were John Cho for "Searching", and Daveed Diggs for "Blindspotting." It was nice that Diggs' was acknowledged in the acting category but a bit problematic that he and Casal were omitted for Best Original Screenplay. "Sorry To Bother You" the quirky come up film by Boots Riley also received multiple nominations.

I was happy to see "Eight Grade" getting acknowledge. The film is a beautiful representation of the challenges of adolescences. It earned four nominations including Best Actress for star Elsie K. Fisher and two for writer/director Bo Burnham.

The other movies receiving multiple nominations were "First Reformed" and "We the Animals."

The most competitive category may come in Best Foreign Film slot with the perennial festival favorite "Roma" amongst the nominees.

The Spirit Awards have been a good indicator for the Oscars. Movies such as "Moonstruck" "12 Years A Slave" all have won Spirit Awards before winning Oscars.

The Spirit Awards will be held on February 23 and broadcast live on IFC.

___________________________________________________

Best Feature

EIGHTH GRADE

FIRST REFORMED

IF BEALE STREET COULD TALK

LEAVE NO TRACE

YOU WERE NEVER REALLY HERE

Best Director

Debra Granik, LEAVE NO TRACE

Barry Jenkins, IF BEALE STREET COULD TALK

Tamara Jenkins, PRIVATE LIFE

Lynne Ramsay, YOU WERE NEVER REALLY HERE

Paul Schrader, FIRST REFORMED

Best First Feature

HEREDITARY

SORRY TO BOTHER YOU

THE TALE

WE THE ANIMALS

WILDLIFE

Best Female Lead

Glenn Close, THE WIFE

Toni Collette, HEREDITARY

Elsie Fisher, EIGHTH GRADE

Regina Hall, SUPPORT THE GIRLS

Helena Howard, MADELINE’S MADELINE

Carey Mulligan, WILDLIFE

Best Male Lead

John Cho, SEARCHING

Daveed Diggs, BLINDSPOTTING

Ethan Hawke, FIRST REFORMED

Christian Malheiros, SÓCRATES

Best Supporting Female

Kayli Carter, PRIVATE LIFE

Tyne Daly, A BREAD FACTORY

Regina King, IF BEALE STREET COULD TALK

Thomasin Harcourt McKenzie, LEAVE NO TRACE

J. Smith-Cameron, NANCY

Best Supporting Male

Raúl Castillo, WE THE ANIMALS

Adam Driver, BLACKKKLANSMAN

Richard E. Grant, CAN YOU EVER FORGIVE ME?

Josh Hamilton, EIGHTH GRADE

Best Screenplay

Richard Glatzer (Writer/Story By), Rebecca Lenkiewicz & Wash Westmoreland, COLETTE

Nicole Holofcener & Jeff Whitty, CAN YOU EVER FORGIVE ME?

Tamara Jenkins, PRIVATE LIFE

Boots Riley, SORRY TO BOTHER YOU

Paul Schrader FIRST REFORMED

Best First Screenplay

Bo Burnham, EIGHTH GRADE

Christina Choe, NANCY

Cory Finley, THOROUGHBREDS

Jennifer Fox, THE TALE

Quinn Shephard (Writer/Story By) and Laurie Shephard (Story By), BLAME

Best Cinematography

Ashley Connor, MADELINE’S MADELINE

Diego Garcia, WILDLIFE

Benjamin Loeb, MANDY

Sayombhu Mukdeeprom, SUSPIRIA

Zak Mulligan, WE THE ANIMALS

Best Editing

Joe Bini, YOU WERE NEVER REALLY HERE

Keiko Deguchi, Brian A. Kates & Jeremiah Zagar, WE THE ANIMALS

Luke Dunkley, Nick Fenton, Chris Gill & Julian Hart, AMERICAN ANIMALS

Anne Fabini, Alex Hall and Gary Levy, THE TALE

Nick Houy, MID90S

John Cassavetes Award

A BREAD FACTORY

EN EL SÉPTIMO DÍA

NEVER GOIN’ BACK

SÓCRATES

THUNDER ROAD

Robert Altman Award

SUSPIRIA

Best Documentary

HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING

MINDING THE GAP

OF FATHERS AND SONS

ON HER SHOULDERS

SHIRKERS

WON’T YOU BE MY NEIGHBOR?

Best International Film

BURNING (South Korea)

THE FAVOURITE (United Kingdom)

HAPPY AS LAZZARO (Italy)

ROMA (Mexico)

SHOPLIFTERS (Japan)

Piaget Producers Award

Jonathan Duffy and Kelly Williams

Gabrielle Nadig

Shrihari Sathe

Someone to Watch Award

Alex Moratto, SÓCRATES

Ioana Uricaru, LEMONADE

Jeremiah Zagar, WE THE ANIMALS

Truer Than Fiction Award

Alexandria Bombach, ON HER SHOULDERS

Bing Liu, MINDING THE GAP

RaMell Ross, HALE COUNTY THIS MORNING, THIS EVENING

Annual Bonnie Award

Debra Granik

Tamara Jenkins

Karyn Kusama

 

new-york-film-critics-circle.jpg

Awards season is well on its way, and New York Film Critics Circle added their two cents the other day.

Amongst it winners where two the Regina”s. Regina King for Best Supporting Actress for "If Beale Street Could Talk" and Regina Hall Best Actress for "Support The Girls." A24 Studios continue with a strong showing with wins for both "First Reformed" and "Eight Grade."

"Roma" was awarded Best Film as well as best cinematography and director for Alfonso Cuarón; however, Yalitza Aparicio still is overlooked when it comes to the best actress category. Also missing from this award discussion so far is Brian Tyree Henry who gave amazing performances in"Widows" as well as "If Beale Street Could Talk." It's still early in award season with Golden Globes nominations coming next week, but I will say there is no clear favorite in many categories.

Best Film: “Roma”

Best Director: Alfonso Cuarón (“Roma”)

Best First Film: “Eighth Grade” (Bo Burnham)

Best Actor: Ethan Hawke (“First Reformed”)

Best Actress: Regina Hall (“Support the Girls”)

Best Supporting Actor: Richard E. Grant (“Can You Ever Forgive Me?”)

Best Supporting Actress: Regina King (“If Beale Street Could Talk”)

Best Non-Fiction Film: “Minding the Gap” (Bing Liu)

Best Screenplay: “First Reformed” (Paul Schrader)

Best Cinematography: “Roma” (Alfonso Cuarón)

Best Foreign Language Film: “Cold War” (Pawel Pawlikowski)

Best Animated Film: “Spider-Man: Into the Spider-Verse” (Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman)

Special Award: Kino Classics Box Set “Pioneers: First Women Filmmakers”

Special Award: David Schwartz, stepping down as Chief Film Curator at Museum of the Moving Image after 33 years

 The 84th New York Film Critics Circle Awards ceremony will be held on Jan. 7.

WAFCA 2018 Nominees

wafca.jpg

The 2018 WAFCA AWARD NOMINEES ARE: 

Best Film:
The Favourite
Green Book
If Beale Street Could Talk
Roma
A Star Is Born

Best Director:
Ryan Coogler (Black Panther)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Alfonso Cuarón (Roma)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Best Actor:
Christian Bale (Vice)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Ethan Hawke (First Reformed)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Viggo Mortensen (Green Book)

Best Actress:
Glenn Close (The Wife)
Toni Collette (Hereditary)
Olivia Colman (The Favourite)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Best Supporting Actor:
Mahershala Ali (Green Book)
Timothée Chalamet (Beautiful Boy)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Michael B. Jordan (Black Panther)

Best Supporting Actress:
Cynthia Erivo (Bad Times at the El Royale)
Nicole Kidman (Boy Erased)
Regina King (If Beale Street Could Talk)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)

Best Acting Ensemble:
Black Panther
The Favourite
If Beale Street Could Talk
Vice
Widows

Best Youth Performance:
Elsie Fisher (Eighth Grade)
Thomasin Harcourt McKenzie (Leave No Trace)
Milly Shapiro (Hereditary)
Millicent Simmonds (A Quiet Place)
Amandla Stenberg (The Hate U Give)

Best Voice Performance:
Bryan Cranston (Isle of Dogs)
Holly Hunter (Incredibles 2)
Shameik Moore (Spider-Man: Into the Spider-Verse)
Sarah Silverman (Ralph Breaks the Internet)
Ben Whishaw (Paddington 2)

Best Motion Capture Performance:
Josh Brolin (Avengers: Infinity War)
Tye Sheridan (Ready Player One)
Phoebe Waller-Bridge (Solo: A Star Wars Story)

Best Original Screenplay:
Bo Burnham (Eighth Grade)
Deborah Davis and Tony McNamara (The Favourite)
Paul Schrader (First Reformed)
Nick Vallelonga & Brian Currie & Peter Farrelly (Green Book)
Alfonso Cuarón (Roma)

Best Adapted Screenplay:
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee (BlacKkKlansman)
Ryan Coogler & Joe Robert Cole (Black Panther)
Nicole Holofcener and Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters (A Star Is Born)

Best Animated Feature:
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Best Documentary:
Free Solo
RBG
Science Fair
Three Identical Strangers
Won't You Be My Neighbor?

Best Foreign Language Film:
Burning
Capernaum
Cold War
Roma
Shoplifters

Best Production Design:
Production Designer: Hannah Beachler; Set Decorator: Jay Hart (Black Panther)
Production Designer: Fiona Crombie; Set Decorator: Alice Felton (The Favourite)
Production Designer: Nathan Crowley; Set Decorator: Kathy Lucas (First Man)
Production Designer: John Myhre; Set Decorator: Gordon Sim (Mary Poppins Returns)
Production Designer: Eugenio Caballero; Set Decorator: Bárbara Enríquez (Roma)

Best Cinematography:
Robbie Ryan, BSC (The Favourite)
Linus Sandgren, FSF (First Man)
James Laxton (If Beale Street Could Talk)
Alfonso Cuarón (Roma)
Matthew Libatique, ASC (A Star Is Born)

Best Editing:
Yorgos Mavropsaridis, ACE (The Favourite)
Tom Cross, ACE (First Man)
Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
Jay Cassidy, ACE (A Star Is Born)
Joe Walker, ACE (Widows)

Best Original Score:
Ludwig Göransson (Black Panther)
Justin Hurwitz (First Man)
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Thom Yorke (Suspiria)
Hans Zimmer (Widows)

The Joe Barber Award for Best Portrayal of Washington, DC:
The Front Runner
RBG
Vice


Detroit Film Critics Society Nominations 

DFCS-logo.jpg

BEST PICTURE

  • A Quiet Place

  • Eighth Grade

  • First Reformed

  • Green Book

  • Roma

BEST DIRECTOR

  • Bo Burnham, Eighth Grade

  • Bradley Cooper, A Star Is Born

  • Alfonso Cuarón, Roma

  • Adam McKay, Vice

  • Paul Schrader, First Reformed

BEST ACTOR

  • Christian Bale, Vice

  • Bradley Cooper, A Star Is Born

  • Ethan Hawke, First Reformed

  • Rami Malek, Bohemian Rhapsody

  • John David Washington, BlackKklansman

BEST ACTRESS

  • Toni Collette, Hereditary

  • Olivia Colman, The Favourite

  • Elsie Fisher, Eighth Grade

  • Lady Gaga, A Star Is Born

  • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

BEST SUPPORTING ACTOR

  • Mahershala Ali, Green Book

  • Sam Elliott, A Star Is Born

  • Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

  • Josh Hamilton, Eighth Grade

  • Jesse Plemons, Game Night

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Amy Adams, Vice

  • Regina King, If Beale Street Could Talk

  • Thomasin McKenzie, Leave No Trace

  • Emma Stone, The Favourite

  • Rachel Weiss, The Favourite

BEST ENSEMBLE

  • Crazy Rich Asians

  • Eighth Grade

  • The Favourite

  • Roma

  • Vice

BREAKTHROUGH

  • Bo Burnham, Writer/Director (Eighth Grade)

  • Rafael Casal and Daveed Diggs, Writers/Actors (Blindspotting)

  • Elsie Fisher, Actress (Eighth Grade)

  • Lady Gaga, Actress (A Star Is Born)

  • Boots Riley, Writer/Director (Sorry to Bother You)

BEST SCREENPLAY

  • Bo Burnham, Eighth Grade

  • Deborah Davis, Tony McNamara, The Favourite

  • Adam McKay, Vice

  • Paul Schrader, First Reformed

  • Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Green Book

BEST DOCUMENTARY

  • Free Solo

  • RBG

  • Three Identical Strangers

  • Whitney

  • Won’t You Be My Neighbor?

BEST ANIMATED FEATURE

  • The Incredibles 2

  • Isle of Dogs

  • Ralph Breaks the Internet

  • Smallfoot

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

BEST USE OF MUSIC

  • A Star Is Born

  • Bohemian Rhapsody

  • Green Book

  • Mandy

  • Mary Poppins Returns


Atlanta Movie Critics Circle Winners 2018

atlanta film circle.jpg

Prime 10 movies THE FAVOURITE

A STAR IS BORN

ROMA

A QUIET PLACE

FIRST REFORMED

EIGHTH GRADE

BLACKkKLANSMAN

Tie: FIRST MAN / WON’T YOU BE MY NEIGHBOR?

BLACK PANTHER

Greatest Lead Actor Ethan Hawke in FIRST REFORMED Greatest Lead Actress Olivia Colman in THE FAVORITE

Greatest Supporting Actor Sam Elliott in A STAR IS BORN Greatest Supporting Actress Emma Stone in THE FAVORITE Greatest Ensemble Forged THE FAVOURITE

Greatest Director Alfonso Cuarón for ROMA

Greatest Screenplay Deborah Davis and Tony McNamara for THE FAVOURITE

Greatest Documentary WON’T YOU BE MY NEIGHBOR? Greatest Overseas Language Movie ROMA

Greatest Animated Movie ISLE OF DOGS

Greatest Cinematography Alfonso Cuarón for ROMA

Greatest Unique Rating Justin Hurwitz for FIRST MAN

AFCC Particular Award for BREAKTHROUGH PERFORMER Tie: Elsie Fisher and Woman Gaga

AFCC Particular Award for BEST FIRST FILM

Bradley Cooper for A STAR IS BORN

The American Film Institute's Top 10 Films of 2018 are:

afi.jpg

BlacKkKlansman

Black Panther

Eighth Grade

If Beale Street Could Talk

The Favourite

First Reformed

Green Book

Mary Poppins Returns

A Quiet Place

A Star Is Born

Chicago Film Critics Association Nominees 

Chicago Critics.jpg

BEST PICTURE

The Favourite

First Reformed

Hereditary

Roma

A Star is Born

BEST DIRECTOR

Bradley Cooper(-) A Star is Born

Alfonso Cuaron (-) Roma

Yorgos Lanthimos (-) The Favourite

Lynne Ramsay (-) You Were Never Really Here

Paul Schrader (-) First Reformed

BEST ACTOR

Christian Bale (-) Vice

Bradley Cooper (-) A Star is Born

Ethan Hawke (-) First Reformed

Rami Malek (-) Bohemian Rhapsody

Joaquin Phoenix (-) You Were Never Really Here

BEST ACTRESS

Yalitza Aparicio (-) Roma

Toni Collette (-) Hereditary

Regina Hall (-) Support the Girls

Lady Gaga (-) A Star is Born

Melissa McCarthy (-) Can You Ever Forgive Me?

BEST SUPPORTING ACTOR

Mahershala Ali (-) Green Book

Timothee Chalamet (-) Beautiful Boy

Richard E. Grant (-) Can You Ever Forgive Me?

Michael B. Jordan (-) Black Panther

Steven Yeun (-) Burning

BEST SUPPORTING ACTRESS

Olivia Colman (-) The Favourite

Elizabeth Debicki (-) Widows

Zoe Kazan (-) The Ballad of Buster Scruggs

Regina King (-) If Beale Street Could Talk

Rachel Weisz (-) The Favourite

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Eighth Grade (-) Bo Burnham

The Favourite (-) Deborah Davis & Tony McNamara

First Reformed (-) Paul Schrader

Roma (-) Alfonso Cuaron

Vice (-) Adam McKay

BEST ADAPTED SCREENPLAY

BlacKkKlansman (-) Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Wilmott & Spike Lee

Can You Ever Forgive Me? (-) Nicole Holofcener & Jeff Whitty

The Death of Stalin (-) Armando Iannucci, David Schneidere & Ian Martin

If Beale Street Could Talk (-) Barry Jenkins

A Star is Born (-) Eric Roth, Bradley Cooper & Will Fetters

BEST ANIMATED FEATURE

Incredibles 2

Isle of Dogs

Ralph Breaks the Internet

Ruben Brandt: Collector

Spider-Man: Into the Spider-Verse

BEST DOCUMENTARY

Free Solo

Minding the Gap

RBG

Three Identical Strangers

Won’t You Be My Neighbor?

BEST FOREIGN FILM

Burning

Capernaum

Cold War

Roma

Shoplifters

MOST PROMISING FILMMAKER

Ari Aster (-) Hereditary

Bo Burnham (-) Eighth Grade

Bradley Cooper (-) A Star is Born

Bing Liu (-) Minding the Gap

Boots Riley (-) Sorry to Bother You

MOST PROMISING PERFORMER

Yalitza Aparicio (-) Roma

Elsie Fisher (-) Eighth Grade

Lady Gaga (-) A Star is Born

Thomasin McKenzie (-) Leave No Trace

John David Washington (-) BlacKkKlansman

BEST EDITING

First Man (-) Tom Cross

The Other Side of the Wind (-) Orson Welles & Bob Murawski

Roma (-) Alfonso Cuaron & Adam Gough

Widows (-) Joe Walker

You Were Never Really Here (-) Joe Bini

BEST CINEMATOGRAPHY

Cold War (-) Lukasz Zal

The Favourite (-) Robbie Ryan

First Man (-) Linus Sandgren

If Beale Street Could Talk (-) James Paxton

Roma (-) Alfonso Cuaron

BEST ORIGINAL SCORE

First Man (-) Justin Hurwitz

If Beale Street Could Talk (-) Nicholas Britell

Mandy (-) Johann Johannsson

Suspiria (-) Thom Yorke

You Were Never Really Here (-) Jonny Greenwood

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

Annihilation

Black Panther

The Favourite

Paddington 2

Roma

BEST USE OF VISUAL EFFECTS

Annihilation

Black Panther

First Man

Mission: Impossible—Fallout

Paddington 2

Nominations By The Numbers

9 Nominations: Roma

7 Nominations: The Favourite, A Star is Born

4 Nominations: First Man, First Reformed, If Beale Street Could Talk, You Were Never Really Here

3 Nominations: Black Panther, Can You Ever Forgive Me?, Eighth Grade, Hereditary

2 Nominations: Annihilation, BlacKkKlansman, Burning, Cold War, Minding the Gap, Paddington 2, Vice, Widows

1 Nomination: The Ballad of Buster Scruggs, Beautiful Boy, Bohemian Rhapsody, Capernaum, The Death of Stalin, Free Solo, Green Book, Incredibles 2, Isle of Dogs, Leave No Trace, Mandy, Mission: Impossible—Fallout, The Other Side of the Wind, RBG, Ralph Breaks the Internet, Ruben Brandt: Collector, Shoplifters, Sorry to Bother You, Spider-Man: Into the Spider-Verse, Support the Girls, Suspiria, Three Identical Strangers, Won’t You Be My Neighbor?


San Francisco Film Critics Circle 

SFFCC.jpg

Best Picture

“BlacKkKlansman”
“The Favourite”
“First Reformed”
“If Beale Street Could Talk”
“Roma”

Best Director

Alfonso Cuarón, “Roma”
Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
Spike Lee, “BlacKkKlansman”
Yorgos Lanthimos, “The Favourite”
Paul Schrader, “First Reformed”

Best Actor

Christian Bale, “Vice”
Willem Dafoe, “At Eternity’s Gate”
Ethan Hawke, “First Reformed”
Rami Malek, “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen, “Green Book”


Best Actress

Yalitza Aparicio, “Roma”
Toni Collette, “Hereditary”
Olivia Colman, “The Favourite”
Lady Gaga, “A Star is Born”
Regina Hall, “Support the Girls”
Melissa McCarthy, “Can You Ever Forgive Me?”


Best Supporting Actor

Mahershala Ali, “Green Book”
Adam Driver, “BlacKkKlansman”
Richard E. Grant, “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan, “Black Panther”
Russell Hornsby, “The Hate U Give”


Best Supporting Actress

Amy Adams, “Vice”
Regina King, “If Beale Street Could Talk”
Thomasin McKenzie, “Leave No Trace”
Emma Stone, “The Favourite”
Rachel Weisz, “The Favourite”


Best Screenplay, Original

Bo Burnham, “Eighth Grade”
Alfonso Cuarón, “Roma”
Deborah Davis, Tony McNamara, “The Favourite”
Adam McKay, “Vice”
Paul Schrader, “First Reformed”


Best Screenplay, Adapted

Ryan Coogler, Joe Robert Cole, “Black Panther”
Debra Granik, Anne Rosellini, “Leave No Trace”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty, “Can You Ever Forgive Me?”
Barry Jenkins, “If Beale Street Could Talk”
Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee, “BlacKkKlansman”


Best Cinematography

Alfonso Cuaron, “Roma”
James Laxton, “If Beale Street Could Talk”
Robbie Ryan, “The Favourite”
Linus Sandgren, “First Man”
Lukasz Zal, “Cold War”


Best Original Score

Terence Blanchard, “BlacKkKlansman”
Nicholas Britell, “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat, “Isle of Dogs”
Ludwig Göransson, “Black Panther”
Justin Hurwitz, “First Man”


Best Production Design

Hannah Beachler, “Black Panther”
Eugenio Caballero, “Roma”
Fiona Crombie, “The Favourite”
Nathan Crowley, “First Man”
Mark Friedberg, “If Beale Street Could Talk”
Paul Harrod, Adam Stockhausen, “Isle of Dogs”


Best Film Editing

Tom Cross, “First Man”
Yorgos Mavropsaridis, “The Favourite”
Eddie Hamilton, “Mission: Impossible – Fallout”
Bob Murawski, Orson Welles, “The Other Side of the Wind”
Alfonso Cuarón, Adam Gough, “Roma”


Best Animated Feature

“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse”


Best Foreign Language Film

“Burning”
“Cold War”
“Let the Sunshine In”
“Roma”
“Shoplifters”


Best Documentary

“Free Solo”
“Minding the Gap”
“Shirkers”
“Three Identical Strangers”
“Won’t You Be My Neighbor?”

The Circle also announced the three finalists for their annual Special Citation Award for under appreciated independent films:

  • “Chained for Life,” Aaron Schimberg’s playfully penetrating satire about onscreen representations of disability

  • “The Endless,” a genre-bending story of emotionally estranged brothers starring and directed by Justin Benson and Aaron Moorhead

  • “Madeline’s Madeline,” Josephine Decker’s fluid collision of dream, reality and performance starring powerhouse newcomer Helena Howard

That winner will be announced on Sunday when the group will also announce its Marlon Riggs Award winner — given to a Bay Area filmmaker or individual who represents courage and innovation in the world of cinema.

LA Online Film Critics Society Winner

laofcs-scott-menzel-1600x527.jpg

Best Picture: The Hate U Give (Fox)

  • Best Actor: Rami Malek – Bohemian Rhapsody (Fox)

  • Best Actress: Toni Collette – Hereditary (A24)

  • Best Supporting Actor: (TIE) Mahershala Ali – Green Book (Universal) and Russell Hornsby – The Hate U Give (Fox)

  • Best Supporting Actress: Regina King – If Beale Street Could Talk (Annapurna)

  • Best Performance by an Actor 23 and Under: (TIE) Lucas Hedges – Ben Is Back(Roadside Attractions) and Alex Wolff – Hereditary (A24)

  • Best Performance by an Actress 23 and Under: Elsie Fisher – Eighth Grade(A24)

  • Best Breakthrough Performance: Amandla Stenberg – The Hate U Give (Fox)

  • Best Cast: The Favourite (Fox Searchlight)

  • Best Female Director: Lynne Ramsey – You Were Never Really Here (Amazon)

  • Best Male Director: Spike Lee – BlacKkKlansman (Focus)

  • Best Adapted Screenplay: Audrey Wells – The Hate U Give (Fox)

  • Best Original Screenplay: Adam McKay – Vice (Annapurna)

  • Best Action Film: Mission: Impossible – Fallout (Paramount)

  • Best Animated Film: Spider-Man: Into the Spider-Verse (Sony)

  • Best Blockbuster: Black Panther (Disney)

  • Best Comedy/Musical: The Favourite (Fox Searchlight)

  • Best Documentary: Won’t You Be My Neighbor? (Focus)

  • Best First Feature: Eighth Grade (A24)

  • Best Foreign Film: Roma (Netflix)

  • Best Indie Film: Eighth Grade (A24)

  • Best Sci-Fi/Horror: A Quiet Place (Paramount)

  • Best Cinematography: Alfonso Cuarón – Roma (Netflix)

  • Best Editing: Nicholas D. Johnson and Will Merrick – Searching (Sony)

  • Best Original Song: Shallow – A Star is Born (Warner Brothers)

  • Best Score: Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk (Annapurna)

  • Best Stunts: Mission: Impossible – Fallout (Paramount)

  • Best Visual Effects: Avengers: Infinity War (Disney)

  • Best Visual Effects or Animated Performance: Josh Brolin and Digital Domain – Avengers: Infinity War (Disney)

Sandra Oh and Andy Samberg to host 2019 Golden Globes 

Golden Globes.jpg

 

african-american-film-critics-association.jpg

THE AFRICAN AMERICAN FILM CRITICS ASSOCIATION (AAFCA) ANNOUNCES
ITS AWARD WINNERS AND TOP TEN FILMS OF THE YEAR
 

BLACK PANTHER wins three awards including Best Film, Best Director (Ryan Coogler) and Best Song 

John David Washington (“BlacKkKlansman”), Regina Hall (“Support the Girls”), Russell Hornsby (“The Hate U Give”), Regina King (“If Beale Street Could Talk”) and Amandla Stenberg (“The Hate U Give”) win acting honors 

The 10th Annual AAFCA Awards takes place Feb. 6, 2019 at the Taglyan Complex in Hollywood 

                Los Angeles, Dec. 11, 2018 – Ryan Coogler’s “Black Panther” was named the year’s Best Film today by the African American Film Critics Association (AAFCA), the world’s largest group of black film critics comprised of leading film critics from across the country.  The groundbreaking blockbuster also won Best Director (Ryan Coogler) and Best Song (“All the Stars” performed by Kendrick Lamar and SZA with music and lyrics by Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, Mark Spears, Solana Rowe and Al Shuckburgh) making it AAFCA’s top award-winner of 2018.

AAFCA also announced winners in several other categories, along with its annual top ten list, with all categories voted on by AAFCA members. 

AAFCA Awards Winners:

Best Film: “Black Panther”
Best Director: Ryan Coogler (“Black Panther”) 
Best Screenplay:  Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee (“BlacKkKlansman”)
Best Actor: John David Washington (“BlacKkKlansman”)
Best Actress: Regina Hall (“Support the Girls)” 
Best Supporting Actor: Russell Hornsby (“The Hate U Give”) 
Best Supporting Actress: Regina King (“If Beale Street Could Talk”)
Best Breakout Performance: Amandla Stenberg (“The Hate U Give”)
Best Animated Film: “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Best Independent Film: “If Beale Street Could Talk”
Best Foreign Film: “Roma”
Best Documentary: “Quincy”
Best Song: “All The Stars” (“Black Panther”)
Best New Media: “Red Table Talk”
Best TV Drama:  “Queen Sugar”
Best TV Comedy:  “Insecure”

 AAFCA’s Top Ten List:

  1. Black Panther (Walt Disney Studios)

  2. If Beale Street Could Talk (Annapurna Pictures)

  3. The Hate U Give (20th Century Fox)

  4. A Star is Born (Warner Bros. Studios)

  5. Quincy (Netflix)

  6. Roma (Netflix)

  7. Blindspotting (Lionsgate)

  8. The Favourite (Fox Searchlight Pictures)

  9. Sorry to Bother You (Annapurna Pictures)

  10. Widows (20th Century Fox)

austin.jpg
  • 1985 (dir. Yen Tan)

 

bsfc_logo-1_400x400 (1).jpg

Best Picture  –   If Beale Street Could Talk

Best Actor – John C. Reilly for Stan & Ollie

Best Actress –  Melissa McCarthy for Can You Ever Forgive Me?

Best Supporting Actor –  Richard E. Grant for Can You Ever Forgive Me?

Best Supporting Actress –  Regina King for If Beale Street Could Talk

Best Director – Lynne Ramsay for You Were Never Really Here

Best Screenplay – Nicole Holofcener and Jeff Whitty for Can You Ever Forgive Me?

Best Cinematography – Alfonso Cuarón for Roma

Best Documentary – Won’t You Be My Neighbor?

Best Foreign-Language Film  (awarded in memory of Jay Carr) –  Shoplifters

Best Animated Film – Isle of Dogs

Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) – Tom Cross for First Man

Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) –  Bo Burnham for Eighth Grade

Best Ensemble Cast –  Shoplifters

Best Original Score – Nicholas Britell for If Beale Street Could Talk

 

 

Florid.jpg

BEST PICTURE

The Favourite

Runners-up: No clear runner-up

 

BEST ACTOR

Joaquin Phoenix – You Were Never Really Here

Runners-up: No clear runner-up

 

BEST ACTRESS

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Runner-up: Toni Collette – Hereditary

 

BEST SUPPORTING ACTOR

Steven Yeun – Burning

Runner-up: Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

 

BEST SUPPORTING ACTRESS

Sakura Ando – Shoplifters

Runner-up: Claire Foy – First Man

 

BEST ENSEMBLE

The Favourite

Runner-up: Support the Girls

 

BEST DIRECTOR

Alfonso Cuarón – Roma

Runner-up: Lynne Ramsay – You Were Never Really Here

 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Boots Riley – Sorry to Bother You

Runner-up: Bo Burnham – Eighth Grade

 

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Nicole Holofcener, Jeff Whitty – Can You Ever Forgive Me?

Runner-up: Barry Jenkins – If Beale Street Could Talk

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Łukasz Żal – Cold War

Runner-up: Alfonso Cuarón – Roma

 

BEST VISUAL EFFECTS

Annihilation

Runner-up: Avengers: Infinity War

 

BEST ART DIRECTION/PRODUCTION DESIGN

The Favourite

Runner-up: Paddington 2

 

BEST SCORE

Justin Hurwitz – First Man

Runner-up: Nicholas Britell – If Beale Street Could Talk

 

BEST DOCUMENTARY

Shirkers

Runners-up: No clear runner-up

 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Shoplifters

Runner-up: Roma

 

BEST ANIMATED FILM

Mirai

Runner-up: Spider-Man: Into the Spider-verse

 

BEST FIRST FILM

Eighth Grade – Bo Burnham

Runners-up: No clear runner-up

 

BREAKOUT AWARD

Elsie Fisher – Eighth Grade

Runner-up: Thomasin McKenzie – Leave No Trace

 

 

lafca.png

The LA critics named Olivia Colman (“The Favourite”) best actress and Ethan Hawke (“First Reformed”) best actor. Hawke was also the New York critics’ choice and the winner at last month’s Gotham Film Awards.


Best supporting actor went to Steven Yeun for Lee Chang-dong’s existential thriller “Burning,” which was also the group’s runner-up for best film. Taking best supporting actress was Regina King for Barry Jenkins’ James Baldwin adaptation “If Beale Street Could Talk.”

The critics also named Sandi Tan’s “Shirkers” best documentary, the upcoming comic-book adaptation “Spider-Man: Into the Spider-Verse” best animated film and Nicole Holofcener and Jeff Whitty’s script to “Can You Ever Forgive Me?” best screenplay. Other winners included Nicholas Britell for his score to “If Beale Street Could Talk,” Hannah Beachler for the production design on “Black Panther” and Joshua Altman and Bing Liu for editing “Minding the Gap,” the documentary about friends in a small Rust Belt town in Illinois.

 

PFCC-Logo-200x117-dark.png

Best Movie: Roma

Best Director: Barry Jenkins, If Beale Street Could Talk 

Best Actor: Christian Bale, Vice

Best Actress: Viola Davis, Widows 

Best Supporting Actor: Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me

Best Supporting Actress: Regina King, If Beale Street Could Talk 

Best Foreign Film: Roma (Mexico) 

Best Animated Film: The Incredibles 2

Best Documentary: Won’t You Be My Neighbor 

Best Cinematography: Roma (Alfonso Cuaron) 

Best Breakthrough Performance: Kiki Layne, If Beale Street Could Talk 

Best Directorial Debut: Boots Riley, Sorry To Bother You 

Best Script: Audrey Wells, The Hate U Give 

Best Score/Soundtrack: Suspiria (Thom Yorke) 

Elaine May Award: RBG 

Steve Friedman Award: Black Panther.